TELEFONY ZAWAŁOWE 24H
DLA SŁUŻB MEDYCZNYCH

SIERADZ
667-843-226

ŁĘCZYCA
721-943-484

Biała sobota

W sobotę 8 lutego 2014 w Centrum Sercowo - Naczyniowym w Drawsku Pomorskim odbyła się „Biała Sobota”, podczas której mieszkańcy Powiatu Drawskiego i ościennych gmin mieli niecodzienną okazję skorzystać z bezpłatnych badań i porad profilaktycznych u wysokiej klasy specjalistów.
Organizatorem wydarzenia było Centrum Sercowo - Naczyniowe NAFIS S.A. przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Drawsku Pomorskim.

Mieszkańcy licznie przybyli do placówki. Wszyscy mogli skorzystać z bezpłatnych badań obejmujących pomiar ciśnienia, badanie poziomu cholesterolu, badanie poziomu cukru, a także wziąć udział w trzech prelekcjach „Spotkania z kardiologiem”, podczas których lekarze wyjaśniali, na jakie objawy zwracać uwagę i jak zmniejszyć ryzyko choroby układu krążenia. Tego typu informacje są niezwykle istotne dla powodzenia leczenia; szacuje się, że nawet 65 proc. pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe nie stosuje się do zaleceń lekarskich z powodu zbyt małej świadomości o konsekwencjach takiego postępowania i braku ważnych informacji na temat choroby swojej czy swojego bliskiego.

Dla pierwszych kilkudziesięciu osób, które zgłosiły się telefonicznie po ogłoszeniu terminu „Białej Soboty”, zarezerwowano większy zakres bezpłatnych badań i konsultacji kardiologicznych u lekarzy specjalistów Centrum. Ta oferta była ograniczona z uwagi na ramy czasowe imprezy i możliwości lokalowo-kadrowe organizatorów.
Aktywny udział mieszkańców w „Białej Sobocie” wskazuje na potrzebę zwiększenia dostępności do informacji na temat schorzeń układu krążenia jak i samej profilaktyki zdrowotnej. Organizatorzy, zachęceni pozytywnym odbiorem i licznym udziałem mieszkańców w „Białej Sobocie”, rozważają kontynuację tej inicjatywy w celu udostępnienia oferty dla większej liczby zainteresowanych.

Badania i prelekcje na temat objawów i profilaktyki schorzeń kardiologicznych były przeprowadzone przez personel Drawskiego Centrum Sercowo - Naczyniowego.